Jak powstaje stal nierdzewna?

July 22, 2022
najnowsza sprawa firmy na temat Jak powstaje stal nierdzewna?

Surowy materiał

 

Metal ze stali nierdzewnej powstaje w wyniku stopienia surowców niklu, rudy żelaza, chromu, krzemu, molibdenu i innych.Metal ze stali nierdzewnej zawiera szereg podstawowych pierwiastków chemicznych, które po połączeniu tworzą mocny stop.

Różne proporcje elementów ze stali nierdzewnej – między innymi żelaza, niklu, chromu, molibdenu i węgla – określają rodzaj stali nierdzewnej.Stosunek żelaza do innych materiałów wpływa na to, jak silna jest ochronna warstwa tlenku, jak odporny jest metal na określone czynniki korozyjne i kilka innych właściwości mechanicznych (twardość, temperatura topnienia, moduł ścinania itp.).

Te różne proporcje składników ze stali nierdzewnej dają różne rodzaje stopów stali nierdzewnej.Każda unikalna kombinacja jest określana jako "gatunek" stali nierdzewnej - taki jak stal nierdzewna klasy 304, stal nierdzewna klasy 316 lub stal nierdzewna klasy 420.

Proces produkcji

 

Po pierwsze, przy wytwarzaniu stali nierdzewnej producent musi dokładnie określić, jaki rodzaj stali nierdzewnej chce wykonać.Jest to ważne, ponieważ gatunek stali nierdzewnej, którą chcą wytworzyć, wpłynie na stosunek materiałów ze stali nierdzewnej, które będą obecne w mieszaninie, takich jak żelazo, węgiel, nikiel itp. Te proporcje nie zawsze są dokładne — czasami są w zasięgu ze względu na nieuniknione ryzyko rozbieżności w czystości każdego pierwiastka w mieszance.

 

Po zebraniu surowców można rozpocząć resztę procesu produkcji stali nierdzewnej.

 

  • Topienie surowców.Różne materiały ze stali nierdzewnej są umieszczane w piecu (zazwyczaj piec elektryczny do nowoczesnych zastosowań w produkcji stali nierdzewnej) i podgrzewane do ich temperatury topnienia.Ten proces może trwać od 8 do 12 godzin Po stopieniu metalu produkcja stali nierdzewnej może przejść do następnego etapu.

 

  • Usuwanie nadmiaru węgla.Stopiony materiał umieszczony w systemie próżniowego odwęglania tlenowego (VOD) lub odwęglania tlenowo-argonowego (AOD) w celu usunięcia nadmiaru węgla.W zależności od ilości usuniętego węgla proces ten może skutkować uzyskaniem standardowego lub niskowęglowego wariantu stopu - na przykład stali nierdzewnej 304 w porównaniu ze stalą 304L.Może to mieć wpływ na wytrzymałość na rozciąganie i twardość produktu końcowego.

 

  • Strojenie lub mieszanie.Aby pomóc w dostrojeniu jakości produktu końcowego, stopioną stal można mieszać, aby pomóc w rozprowadzeniu i/lub usunięciu określonych składników stali nierdzewnej z mieszaniny.Pomaga to zapewnić, że stal nierdzewna ma jednolitą jakość i spełnia specyfikacje wymagane przez użytkowników końcowych.

 

  • Formowanie metalu.Gdy stal nierdzewna zaczyna stygnąć, poddawana jest ona różnym procesom formowania — zaczynając od walcowania na gorąco, gdy stal jest nadal powyżej temperatury krystalizacji.Walcowanie na gorąco pomaga nadać stali szorstki kształt i jest często używane do tworzenia kęsów lub kęsów metalu.Aby stworzyć metalowe kęsy lub kęsy o precyzyjnych wymiarach, stal nierdzewna może być walcowana na zimno.

 

  • Obróbka cieplna/wyżarzanie.Aby złagodzić naprężenia wewnętrzne i zmienić właściwości mechaniczne stali nierdzewnej, można ją wyżarzać (ogrzewać i schładzać w kontrolowanych warunkach).W przypadku wyżarzania stal może wymagać odkamieniania, aby nie naruszyć ochronnej warstwy tlenku.

 

  • Cięcie i kształtowanie.Po procesie wyżarzania stal nierdzewna jest poddawana różnym procesom cięcia i kształtowania, aby stworzyć idealny produkt końcowy do zastosowania.Specyficzne operacje stosowane do cięcia stali nierdzewnej będą się różnić w zależności od rozmiaru i kształtu kęsa/rozkwitu oraz pożądanego produktu końcowego.Na przykład stal można ciąć mechanicznie dużymi nożycami do metalu przy wytwarzaniu grubych płyt metalowych.Tymczasem wykrawarki CNC lub wycinarki laserowe mogą być używane do wycinania kształtów z cieńszych blach.

 

  • Stosowanie wykończeń powierzchni.Producent stali nierdzewnej może zastosować różne wykończenia powierzchni do swoich kęsów, bloków lub drutów ze stali nierdzewnej przed wysłaniem ich do innych producentów.Konkretne zastosowane wykończenie będzie się różnić w zależności od zamierzonego zastosowania stali – ale jednym z najczęstszych wykończeń powierzchni jest po prostu szlifowanie powierzchni w celu usunięcia zanieczyszczeń i uczynienia jej gładszą.